29 червня 2009

Вивчаємо географію. Чемпіоншіп. Частина друга

З цієї частини ви дізнаєтеся, хто стане найближчим географічним суперником "Іпсвіча" цього сезону, чому англійський "Бристоль Сіті" й валійський "Кардіфф" - це дербі, й фанам якого клубу Чемпіоншіпу доведеться накрутити найбільшу кількість миль в новому сезоні.


Першу частину читайте ТУТ


Прямуємо далі на південь й опиняємось в Центральній Англії (Midlands). Цей густонаселений край також багато представлений в Чемпіоншіпі: «Дербі Каунті», «Ноттінгем Форест», «Вест Бромвіч Альбіон», «Ковентрі Сіті», «Лестер».


«Дербі Каунті»
Місто Дербі, що стоїть на річці Дервент, – не з найбільших в Англії (близько 200 000 населення). Але, вдале географічне розташування історично забезпечило йому розвиток усіляких видів промисловості, особливо транспортних. Так, наприклад, «Ролс Ройс» і «Тойота Мотор Корпорейшн» є найбільшими роботдавцями в місті. Дербі, мабуть, можна також назвати містом залізничників. Не останньою цікавинкою в місті є і Прайд Парк – місце прописки «Дербі Каунті». Стадіон вміщує 33 500 глядачів.

«Ноттінгем Форест»
Ноттінгем знаходиться приблизно в 30 км на схід від Дербі. Як і межа їхніх графств (Дербішир та Ноттінгемшир), ці міста відокремлює одне від одного головна автомагістраль країни М1, яка проходить з півночі на південь. Але, неможливо продовжувати подорож з Дербі до Ноттінгему і не написати про те, що їх об’єднує. Точніше, буквально, їх з’єднує траса, яку вже офіційно назвали Брайан Клаф Уей (Brian Clough Way). Брайан Клаф – це легенда й слава як «Дербі Каунті», так і «Ноттінгем Фореста». Обидва клуби ревниво вважають цього видатного тренера своїм. Вперше в своїй історії ці два клуби виходили до Європи саме з Брайаном Клафом. У випадку з «Ноттінгемом», саме під керівництвом Клафа в 1979 році цей досі невідомий в Європі клуб виграв Кубок Європейських Чемпіонів й повторив своє досягнення роком пізніше. Матчі між «Дербі Каунті» й «Ноттінгем Форест» називають «дербі східного мідланда» (East Midlands Derby). З 2007 року переможець цього дербі, чи то матчу ліги, чи кубка або навіть дружньої зустрічі отримує Кубок Брайана Клафа. У випадку нічиєї Кубок залишається у попереднього власника.

Географічно найближчим суперником «Фореста» є «Ноттс Каунті», але ці два клуби грають в різних лігах з 1995 року. Відстань між їхніми стадіонами – найкоротша у всій футбольній Англії, якщо прямо, усього лише 300 метрів! Але, це якщо вплав через річку Трент. Стадіон «Фореста», Сіті Граунд, вміщує 30 600 глядачів.

Власне місто Ноттінгем багате історією, архітектурою та наукою. Найбільшою цікавинкою міста залишається Робін Гуд. Іменем цього фольклорного героя названі й місцевості, й будівлі, і навіть марафон. З промисловостей, місто відоме фармацевтикою, біотехнологіями, програмними розробками й багатьма іншими галузями.


Їдемо далі. На південь від Дербі та Ноттінгема, все ще в Центральній Англії, розташувалися майже в рядок іще декілька міст Чемпіоншіпу: Вест Бромвіч, Ковентрі, Лестер, а там вже й Пітерборо на горизонті. Пройдемося зліва направо, тобто з заходу на схід.

«Вест Бромвіч Альбіон»
Містечко Вест Бромвіч «затиснене» поміж величезним Бірмінгемом (відстань між ними 8 км) та Вулверхемптоном (близько 12 км). Насправді, вони всі практично зрослися воєдино. З цієї картини одразу ж видно, якою насиченою є ця область у футбольному відношенні. В Вест Бромвічі все ще живі машинобудування й хімічна промисловість, завдяки яким місто й живе. Але, мабуть, найбільш відомою цікавинкою міста є їхній футбольний клуб. Незважаючи на величезну конкуренцію з сусідами, у «ВБА» доволі пристойна фан-підтримка й стадіон Хоуторнс місткістю 28 000 глядачів. Як і «Престон», «ВБА» є одним із 12 засновників Футбольної Ліги.

«Ковентрі Сіті»
Місто Ковентрі унікальне тим, що з усіх міст Великобританії воно найвіддаленіше від моря, від будь-якого з них. Ковентрі добре відомо автомобільним виробництвом. Поміж іншим, саме в Ковентрі виробляють відомі в усьому світі англійські кеби (таксі). Не останнє місце тут займає й футбольний клуб. «Ковентрі Сіті» грає на Ріко Арена, місткістю 32 600 глядачів.

«Лестер Сіті»
Лестер – місто історичне й промислове, але більш за все воно асоціюється з великим скопиченням різноманітних груп іммігрантів. Величезний притік мігрантів з 1950-х по сьогоднішній день зробив Лестер одним з найбільш мульти-расових та мульти-національних міст Британії. Біля 40% населення Лестера – вихідці з інших країн. Тільки-но повернувшийся до Чемпіоншіпу «Лестер Сіті» грає на Уолкерс Стедіум, який вміщує 32 500 глядачів.


Наша подорож Центральною Англією офіційно закінчена і ми прямуємо до Східної Англії.


«Пітерборо»
Взагалі, якщо поглянути на карту, Пітерборо знаходиться набагато ближче до Центральної Англії (від Лестера близько 60 км), ніж іще один східний клуб Чемпіоншіпу, «Іпсвіч». Пітерборо – містечко невелике, судячи з кількості населення, але має солідний статус «сіті» завдяки середньовічному красеню-собору. Як і Лестер, місто відоме численними поселеннями іммігрантів. Пітерборо – побратим Вінниці.

Клуб «Пітерборо Юнайтед» грає на Лондон Роуд Стедіум місткістю 15 400 глядачів. Цікаво, що у такого скромного клубу таке нескромне прізвисько «the posh», українською я би переклала як «круті». Офіційно серед суперників по дербі «Пітерборо» поки що не має жодного клубу з Чемпіоншіпу. На мій погляд, в цьому сезоні такими мають стати «Іпсвіч» та «Лестер».

«Іпсвіч Таун»
«Іпсвіч Таун» - найсхіднішій клуб Чемпіоншіпу. Він тепер стоїть трошки відокремленно від інших й сумує за своїми найближчими «друзями», «Норвіч Сіті», які відправилися до Першої Ліги.
Місто Іпсвіч – невелике в масштабах усієї Англії, але в не дуже заселеній Східній Англії це чималий «обласний центр». До того ж, це одне з найстаріших міст Англії. Східна Англія – це аграрний регіон, відповідно в Іпсвічі багато чого пов’язане саме з цим. Звідси одне з прізвиськ «Іпсвіч Таун» - «трактористи». Грають «трактористи» на Портманд Роуд, стадіоні, що вміщує 30 000 глядачів.


Полишаємо Східну Англію й прямуємо до Лондона. Але, в Лондон будемо заїжжати з півночі. І тут у нас, безпосередньо перед в’їздом на велику кільцеву дорогу, на шляху стоїть Уотфорд. Від центрального Лондона 30 км.


«Уотфорд»
Уотфорд – сателіт Лондона. Своїм розвитком це місто завдячує географічному розташуванню: якщо ви їдете на північ від Лондона (а це майже решта всієї Англії та Шотландія), ви обов’язково проїжджаєте Уотфород. Життя уотфордців так чи інакше пов’язане зі столицею, отже власне Уотфорду хвалитися особливо нема чим. Втім, як мінімум одне місце тут доволі привабливе для музикантів – Уотфордський Колізей. Цей концертний зал відомий своєю супер акустикою, тому чимало зірок робили записи живих концертів саме там. Колись одного всесвітньо відомого музиканта привабив в Уотфорді не Колізей, а футбольний клуб. Втім, спочатку це був просто хлопець, який вболівав за «Уотфорд», а потім, вже ставши поп-зіркою, в 1976 Елтон Джон викупив свій улюблений клуб. Зараз Сер Елтон не володіє клубом, але залишається пожиттєвим президентом. Футбольний клуб «Уотфорд» грає на Вікарадж Роуд місткістю 17 000 глядачів й збирається збільшити цю місткість до 23 500.


Нарешті, ми в Лондоні. Змальовувати всю красу, культурні та історичні пам’ятки, й велич Лондона в цій статті не має жодного сенсу. Багато з нас вчили англійську в школі й пам'ятають, що «Ландан із зе кепітал ов Ґрейт Британ». Переходимо безспосердньо до футболу. Столиця представлена в Чемпіоншіпі двома клубами: «Куінз Парк Рейнджерс» та «Кристал Палас».


«КПР»
«Куінз Парк Рейнджерс» - клуб із західного Лондона, з району Шепердз Буш, Хамерсміт. Суперниками «Рейнджерс» в західно-лондонському дербі вважаються «Челсі», «Фулхем» та «Брентфорд». Проблема лише в тому, що ці три клуби знаходяться зараз в інших лігах. За всю свою багаторічну історію «КПР» довелося поблукати чимало, вони змінили близько 20 стадіонів (!), допоки не облаштувалися на Лофтус Роуд в 1963 році. Зараз їхній стадіон вміщує 19 000 глядачів.


«Кристал Палас»
«Кристал Палас» мешкає на півдні Лондона, в районі Південний Норвуд. Лондонське дербі для «Паласа» - це «Міллуолл» та «Чарльтон». З «Чарльтоном» «Кристал Палас» навіть ділився стадіоном з 1985 по 1991 рік, а «Міллуолл» знаходиться від «Паласа» усього лише на відстані 8 км, але в іншому районі. З’ясовування футбольних стосунків між цими районами завжди було дуже серйозним. Стадіон «Паласа», Селхьорст Парк, вміщує 26 300 глядачів.


З Лондона ми вирушаємо на захід та прибуваємо до міста Редінг.


«Редінг»
Місто Редінг розташувалося на злитті рік Темза та Кеннет. Це доволі велике але затишне місто оминули стороною індустріалізація та великі потоки мігрантів. Редінг – місто комерції й комп'ютерних технологій. Не дивно, що так склалося історично, адже Редінг стоїть прямо на великому торгівельному шляху з Бристоля до Лондона. В футбольному плані, ще 30-40 років тому ви би не знайшли Редінг на великій футбольній карті Англії. Незважаючи на свій солідний вік, клуб не може похвалитися видатними досягненнями. Тільки в 2006 році «Редінг», вперше в своїй історії, завоював право грати у вищому дивізіоні англійського футболу, Прем'єр Лізі. Треба зазначити, клуб відіграв сезон 2006-07 доволі успішно, посівши восьме місце. Сьогодні «Редінг» - один з претендентів на вихід до Прем'єр Ліги з Чемпіоншіпу. «Редінг» грає на Мадейскі Стедіум місткістю 24 000 глядачів.


Продовжуємо їхати на захід, до моря, й прибуваємо в славне місто Бристоль.


"Бристоль Сіті"
Бристоль, восьме за розміром місто у Великобританії, розташоване на ріці Ейвон, а також, частково, в гирлі ріки Северн. Саме географічне розташування міста на виході цих рік до Бритольскої протоки забезпечило Бристолю славу одного з найбільших торгових портів Англії з часів середньовіччя. Для туриста, який вирішить відвідати Англію, в Бристолі є все. Місто багате на історію, архітектуру, мистецтво. І, звичайно ж, на спорт. Два непримеренних суперника, «Бристоль Сіті» та «Бристоль Роверз», грають в різних лігах. До того ж, коли «Роверз» підвищились в класі до Першої Ліги, їхні сусіди «Сіті» знову «відірвались від переслідування» перейшовши до Чемпіоншіпу. В зв'язку з цим дербі для «Бристоль Сіті» мають стати матчі проти «Кардиффа» та «Суонсі». Два валійські клуби, що забажали грати в англійській лізі, - найближчі сусіди Бристоля. Від Бристоля до Кардифа 43 км, але через протоку. Англія проти Уельса, Бристоль проти Кардиффа, між цими двома містами відстань менша, ніж між самими валійцями, Кардіффом та Суонсі. Більш того, англійський «Бристоль Сіті» навіть став володарем Кубку Уельса в 1934 році. Перед тим, як вирушити до Уельсу, зазначу, що «Бристоль Сіті» грає на стадіоні Аштон Гейт, місткістю 21 500 глядачів, який знаходиться в південно-західній частині міста.


«Кардіфф Сіті»
Кардіфф – столиця Уельсу. Як і належить столиці, Кардіфф є найрозвинутішим, найкультурнішим, найбільшим і найпрогресивнішим містом Уельсу. Тут є свій парламент, тут сконцентровані всі фінансові інститути країни. В Кардіффі є замок, є собор, є галерея, є театри та музеї, та багато інших цікавих місць. І, звичайно ж, навряд чи хто з нас не чув про надсучасний Мілленіум Стедіум місткістю 74 500 глядачів, на якому грають свої матчі збірні Уельсу з футболу та регбі (найпопулярніший вид спорту в Уельсі). Цей стадіон також став тимчасовим притулком фіналів Кубку Англії й усіх плей-офф фіналів, допоки Уемблі був на реконструкції. Починаючи з 2009 року клуб «Кардіфф Сіті» граєтиме на новому Кардіфф Сіті Стедіум місткістю 27 000 глядачів, що розташований на півдні міста. Кардіфф – побратим Луганська.


«Суонсі Сіті»
Суонсі – друге за населенням місто Уельсу. Колись воно було одним з найбільш «вугільних» міст світу, також відоме видобутком міді. Як і Кардіфф, Суонсі – портове місто. Але, сьогдні Суонсі, скоріше, приваблює туристів своїми пляжами, а також любителів серфінга й водних видів спорту. «Суонсі Сіті» грає на Ліберті Стедіум, місткістю 20 500 глядачів. Цей стадіон клуб ділить з регбістами.


«Плімут Аргайл»
З Уельсу ми знову повертаємось до Англії, на самий південний захід, в кінцевий пункт нашої подорожі. Тут, на самоті, вдалині від усіх інших клубів Чемпіоншіпу, мешкає «Плімут Аргайл». Місто Плімут традиційно було містом кораблебудівників. Крім того, там розташована військово-морська база. Плімут також славиться своїм університетом й науковим парком. Зрозуміло ж, не останнє місце тут посідає й футбол. «Плімут Аргайл» грає на Хоум Парк місткістю 19 500 глядачів. Саме виїзним фанам «Плімута» (втім, як і «Ньюкасла») доведеться накрутити найбільшу кількість миль країною наступного сезону. Від Плімута до найближчого суперника - Бристоля - майже 190 км. Від Плімута до Ньюкасла 660 км, що за англійськими мірками багато.


На цьому наша подрож містами Чемпіоншіпу закінчується. І тільки за рік ми зможемо дізнатися, як наново змалювати карту на наступний сезон.

Немає коментарів:

Дописати коментар